how to develop free website

PUUTEPUNKT 2006

PUUTEPUNKT NR 17
8. jaanuar 2006

Tõestame, et nägemispuue ei takista õppimist tavaklassis. Missuguseid võimalusi pakub tulevastele lastevanematele embrüodiagnostika? Kuidas õpivad noored, keda veel kaheksakümnendate lõpuski peeti õpetamatuteks?

PUUTEPUNKT NR 18
15. jaanuar 2006

Kuidas õnnestub tööturule tagasi tuua viinakuradi kätte sattunuid? Kuidas käib lubjastunud veresoonte väljavahetamine opilaual ? Downi sündroomiga 8-aastase Rebecca tavaline, kuid siiski eriline elu.'


PUUTEPUNKT NR 19
22. jaanuar 2006

Heidame pilgu aastasse 1993 ja meenutame tolleaegseid suhtumisi, arusaamu ja olusid, mis said osaks väärarenguga sündinud lastele. Käime külas ammuse telesaate peategelastel Sirletil, Romanil ja Andrusel ja uurime, kuidas käib nende käsi nüüd.

PUUTEPUNKT N20
29. jaanuar 2006

Näeme ratastoolitüdrukut oma jalgadel tantsu keerutamas. Mis asi on kuulmisimplantaat ja kuidas see kurdist kuulja teeb? Kuulame Saatse rahva arvamust tööhõiveprojektidest ja töö saamise võimalustest Eesti ühes kaugemas otsas.

PUUTEPUNKT NR 21
5. veebruar 2006

Käime külas Antsla tööklubis ja uurime, missugust abi seal tööta jäänud inimestele pakutakse. Kuulame müraorkestrit Õismäe puuetega laste koolis. Näeme ja kuuleme, mil moel muudab oma elu värviliseks pime mees.


PUUTEPUNKT NR 22
12. veebruar 2006

Haruldase geenirikkega tütarde ema räägib, kuidas ta leidis lastele sobiva kooli ja kodupaiga. Milles seisneb tööpraktika, mida tööhõiveameti juhtumikorraldajad tööle soovivatele puudega inimestele pakuvad? Uus puude raskusastme määramise kord.

PUUTEPUNKT NR 23
19. veebruar 2006

Tutvume noore naisega, kes valmistub puudega lapse sünniks: miks ta otsustas väärarengust hoolimata lapse ilmale tuua? Kuidas ravitakse vesipäisust? Missuguseid kogemusi puuete ennetamiseks võiksime hankida mustanahalistelt Ugandas?

PUUTEPUNKT NR 24
26. veebruar 2006

Mida teha, kui vanem on puudega ja lapsed satuvad seepärast pilkamise ohvriks? Kuidas elab noor pere, kus kasvab kaks kroonilise haigusega last? Kas perele hädapärase võimaldamise nimel kuude kaupa välismaal raha teenimas käia on normaalne eluviis?

PUUTEPUNKT NR 25
5. märts 2006

Missugust elu elavad tänapäeval puudega lapsed, keda päriskodus hoida ei taheta või see pole erinevatel põhjustel võimalik? Kas kuulja suudab ette kujutada, mis tunne on olla kurt? Käime tutvumas Keila töökeskusega.PUUTEPUNKT NR 26
12. märts 2006

Miks on Audru kandi ja veel mitme piirkonna laste hambad pruunitäpilised? Kas invatualetid vastavad ratastoolis liikujate vajadustele? Tutvume lihashaige mehega, kes tavatseb oma aina süveneva liikumispuude kohta öelda: mul poogen!


PUUTEPUNKT NR 27
19. märts 2006

Saatuse andmiste ja võtmiste tasakaalust kõneleb noor luuletaja ja kunstnik Mathura. Millest sõltuvad lastekodus sirgunud puudega lapse tulevikuperspektiivid? Miks ei saa inimene talle ettenähtud rehabilitatsiooniraha kasutada soovitud protseduurideks?

PUUTEPUNKT NR 28
26. märts 2006

Käime külas Pala suurõnnetusest eluga pääsenud mehel. Uurime, kuidas tulevad iseseisvalt elamisega toime vaimupuudega noored. Tutvustame uudset lähenemist puuetega inimestele võrdsete võimaluste loomisel.

PUUTEPUNKT NR 29
2. aprill 2006

Käime külas naisel, kelle elu rikkus kohtumine joobes autojuhiga. Miks panevad vabatahtlikud oma vaba aega teiste abistamise peale? Miks ei saa puudega inimene tihtipeale seadusega ette nähtud rehabilitatsiooniraha täies mahus kasutada?

PUUTEPUNKT NR 30
9. aprill 2006

Jutustame loo Võrumaa mehest, kes seljatas tüvirakuravi abiga verevähi. Kuidas saab ülikoolis hakkama ratastel liikuv noormees? Kas puudega inimeste tööhõives on suurem probleem nende kasin suutlikkus töötada või see, et neid on harjutud pidama väetiteks?

PUUTEPUNKT NR 31
16. aprill 2006

Noored vanemad jutustavad, kuidas nad õppisid edasi elama, kui koos lapse sünniga saabus teadmine, et ta ei ela kauem kui mõned kuud. Kuidas ravida mängukirge: kas see on üldse haigus või pigem inimlik pahe?


PUUTEPUNKT NR 32
23. aprill 2006

 Mida ei tohi suhkruhaige jätta kahe silma vahele? Kuidas saab hakkama geenidefektiga sündinud inimene, kes tohib süüa vaid eritoitu, mida Eestis ei toodeta? Kellel on asja rehabilitatsiooniasutusse ja millal tuleks füsioteraapiateenust küsida hoopis arsti juurest?

PUUTEPUNKT NR 33
30. aprill 2006

 Kes ja mida peaks teistmoodi tegema, et töökas eestlane ei satuks liigse rabamise eest lõpuks puuetega inimeste nimekirja? Mis hinnaga pääseb kaasaegsetele ravivõimalustele ligi kroonilist liigesepõletikku põdev laps? Kes on isiklik abistaja?

PUUTEPUNKT NR 34
7. mai 2006

 Saates kohtuvad kaks endist ehitusmeest, kes katuselt kukkumise järel liiguvad vaid ratastel. Miks kogutakse liigesehaigete laste ravimiraha heategevuslike kampaaniatega? Teadlased selgitavad, kuidas räsib tervist krooniline tööga ülepingutamine.

PUUTEPUNKT NR 35
14. mai 2006

 Kuhu viib välja toimetuleku taseme kutseõpe? Näeme imelugu noorest naisest, kes kolme päeva vanuse beebina kukkus ja sai peavigastuse. Uurime, kas Eestis on võimalik ära tõestada, et tööõnnetuse põhjustas miski muu peale töötegija enda lohakuse.

PUUTEPUNKT NR 36
21. mai 2006

Halb uni pole naljaasi: mida oskavad unetusega peale hakata teadlased?  Millest unistab voodihaige Tartu mees?  Uurime järele, kuidas mõõdavad töökeskkonna tervisemõju Tartu ülikooli töökeskkonna labori spetsialistid.PUUTEPUNKT NR 37
28. mai 2006

 Reelika lepatriinud lendavad ringi uue hooga. Geenirikkega sündinud Mia-Loree vanemad otsivad tasakaalu petlike lootuste ja karmi reaalsuse vahel. Külastame ettevõtet, kus töötajate tervise eest hoolitsemine on enesestmõistetav.

PUUTEPUNKT NR 38
 

 Kuidas passivad kokku koorilaul ja ratastool? Kuidas kulgeb elu vallas, kus ligi pooled elanikest on puudega ning kolmandik rahvast ametis nende hooldamisega. Kohtume Puutepunkti fotokonkursi ühe edukama osalejaga.


PUUTEPUNKT NR 39
 

 Uurime aastate eest Türi pastoraadis toime pandud topeltmõrva tagajärgi pisut laiemal ringil. Mis kisub Hollandi tudengid Eesti hooldekodudesse? Millist abi pakuvad pimedatele neljajalgsed abistajad?


PUUTEPUNKT NR 40
 

 Kuidas kulgeb liiklusavarii läbielanud noore mehe elu kolm aastat pärast ränka sündmust? Kuidas võiks elektroonika aidata halvatuid ja südamehaigeid? Mis imeväega mõjutab kunst erivajadustega lapsi ja noori?

PUUTEPUNKT NR 41
 

 Milleks on puudega inimesel vaja haridust ja kuidas ta Eestis seda kasutada saab? Kas magistrikraadiga harjatööline teeb intelligentsemaid harju? Keda ja mille eest kaitseb kaitstud töö keskus?


PUUTEPUNKT NR 42
 1. oktoober 2006

 Missuguse jälje jätab inimese hinge kokkupuude sõjakoledustega ja kas neist painetest on üldse võimalik kunagi vabaneda? Mida tähendab olla pime ja kuidas on võimalik pimedana igapäevaeluga hakkama saada?

PUUTEPUNKT NR 43
8. oktoober 2006 

 Kuidas aru saada, kas veidralt käituv inimene on psüühikahäirega haige või lihtsalt jõmm? Pakume välja uudse variandi psüühiliste pingete maandamiseks. Jätkame sõjalistel missioonidel käinute vaimse tervise teemat.

PUUTEPUNKT NR 44
15. oktoober 2006 

 Kuidas klapivad kokku krooniline liigesepõletik ja emaks saamine? Miks on vaja vangidele toimetulekuõpet ja milles see seisneb? Kuidas aidatakse Saaremaal puude saanud inimesi uuesti jalule tõusta?


PUUTEPUNKT NR 45
22. oktoober 2006 

 Uurime, kuidas õpivad lapsed, kes ei näe ega kuule. Miks meil on küll huule- ja suulaelõhedega lapsi, aga mitte ühtki sama häirega täiskasvanut? Kas elektriratastool on sobiv liikumisvahend kasvueas lapsele?

PUUTEPUNKT NR 46
29. oktoober 2006 

 Näeme lugu liikumispuudega noore naise konarlikust teekonnast töökoha otsingul. Saame teada, missuguste raskustega puutub kokku tööandja, kes on võtnud endale pähe mõtte palgata ilmtingimata puuetega tööjõudu.

PUUTEPUNKT NR 47
5. november 2006 

 Kuuleme noorsoovahetuse kaudu Eestisse saabunud Euroopa noorte muljeid siinsest vabatahtlikust tööst. Kuidas elab pärast pereema ajuinfarkti edasi perekond, kus kasvamas kolm last, kellest noorim on veel imikueas. Käime uurimas elu naistevanglas.

PUUTEPUNKT NR 48
12. november 2006 

 Kuidas saab ratastoolis ema hakkama pisikese lapse eest hoolitsemisega? Kas puuetega laste lastekodude aeg on lõplikult läbi saamas? Mis värvi toiduaineid ei tohi süüa kroonilist liigesepõletikku põdev laps?

PUUTEPUNKT NR 49
9. november 2006 

 Miks hakkab õpetajaks õppinud pime inimene hoopis massööriks? Oleme tunnistajaks, kuidas muudab teatritegemine puuetega inimesed hetkega põnevateks karakteriteks. Käime uurimas Antsla päevakeskuse tegemisi ja toimetamisi.

PUUTEPUNKT NR 50
26. november 2006 

 Räägime Eesti meestega, kes käisid likvideerimas Tšernobõli tuumakatastroofi. Elame kaasa Rein Tigase insuldist taastumise loole. 11-aastane tsöliaakiaga Kristo peab sööma eritoitu ja see tähendab paratamatult ka erielu.

PUUTEPUNKT NR 51
3. detsember 2006

 Jutustame loo erilisest inimesest, kes on töötanud puuetega lastega juba üle 20 aasta. Kuidas edeneb liikumispuuetega inimeste liikumisvabaduse kaardistamine? Tutvustame lihtsat nippi tõhusa trenni tegemiseks väikses ruumis.